• יועד יהב

״כיבוי שריפות זה לא בשבילי״ או - למה הרפואה הסינית טובה לכם?


אפשר למצוא כל כך הרבה דעות ברשת על רפואה סינית, מכל הסוגים והמינים. במאמר זה אני רוצה לחלוק אתכם למה הרפואה הסינית טובה לכם.

לפני כן, בואו נשים בצד חלק מהתפיסות השגויות לגבי רפואה סינית:

- היא לא רפואת אלילים או וודו

- היא לא דורשת אמונה בתהליכים או בתפיסה הפילוסופית הסינית כדי לעבוד

- היא לא משתמשת באפקט פלצבו כדי שהטיפול יצליח

- דיקור במחטים הוא לא תהליך כואב שגורם לסבל

היום, יותר מתמיד, גם במערב מכירים בחשיבות ובהצלחה של השיטות השונות שמשתמשים בהן כבר אלפי שנים בסין - דיקור, טווינא (שיטת מגע), כוסות רוח, צמחי מרפא ועוד. קופות החולים פותחות מרכזי טיפול ברפואה משלימה, בתי החולים בארץ פותחים מחלקות בהן משלבים טיפולים משלימים, מוצלחים יש להדגיש, יחד עם הטיפול הקונבנציונלי (לרוב במחלקות שיקומיות ואונקולוגיות) והרבה אנשים פונים היום גם בצורה פרטית לרפואה המשלימה לאחר שהתאכזבו מהרפואה המערבית המוכרת.

מי מכם לא חווה על בשרו סיטואציה שבה את/ה הולך/ת לרופא בגלל כאבים לא מוסברים או חולי, ולאחר בדיקות דם ושתן, צילומי רנטגן, ולעיתים, לא עלינו, בדיקות חודרניות כאלו ואחרות וכיו״ב, תוצאות הבדיקות חוזרות תקינות ולרופא אין יותר מדי מה לומר חוץ מ: ״קח את התרופה הזו למשך כך וכך ימים וזה יעבור״. ואז אתם אולי לוקחים את התרופה, אולי לא, ובאמת לאחר תקופה מסוימת זה עובר (ואולי לא), אבל כעבור כמה חודשים שוב סובלים מאותם הסימפטומים ושוב הולכים לרופא וחוזר חלילה.

לרפואה המערבית טכנולוגיה חדישה וידע שרק הולך ומתעצם, ואין ספק שבהשוואה למאות הקודמות תקופת החיים התארכה ואיכות החיים השתפרה. אך ברפואה הסינית יש כמה דברים שהרפואה המערבית לוקה בחסר - החשיבות שיש לאדם כמערכת אחת שלמה של גוף ונפש, החיבור שלנו ליקום הסובב אותנו, ועבודה אישית של המטופל למניעה של מחלות. הרי את הרכב שלכם אתם לוקחים למוסך לטיפול 10,000 ולא מחכים שהוא ישבוק חיים וייתקע באמצע איילון הסואן ביום הכי חם בשנה נכון?

בלי להרחיב יותר מדי, ואשמור זאת למאמר הבא בנושא, ברפואה הסינית מתייחסים לאדם בצורה הוליסטית - שלמה - ולא כמכונה שכוללת מערכות שונות שלכל אחת תפקיד נפרד ומוגדר. הגוף על מערכותיו והנפש משפיעים אחד על השני.

אחת הדרכים לתאר את הבסיס הפילוסופי העומד מאחורי התפיסה הזו היא ציטוט של אלברט איינשטיין שאמר: ״הביטו עמוק לתוך הטבע, ואז תבינו יותר טוב את הכל״. וזה בדיוק מה שהסינים עשו לפני יותר מ-3000 שנה (!!!). רק כדי לסבר את אוזנכם, ב-30 השנים האחרונות מתפתח תחום ״חדש״ ברפואה המערבית - פסיכונוירואימונולוגיה, שעוסק במחקר של הצורה שבה מערכת החיסון מושפעת מ... (רול תופים)... הנפש. מה שהסינים הבינו לפני אלפי שנים (ואגב, גם הרמב״ם ואסף הרופא לפני מאות שנים), מתחיל להיכנס בצורה ״מדעית״ למערב.

במשותף למדע המערבי, ולפי התפיסה הסינית, היקום פועל על פי חוקים מסוימים, ומכיוון שאנחנו - בני האדם - חיים ביקום הזה, אותם חוקים חלים גם עלינו. אם מתייחסים לתפיסה הזו כבסיס של החיים כולם, אם אנחנו נצא מהאיזון הטבעי ביקום או נפעל נגדו, ה”צרות” יתחילו.

על בסיס התפיסה הזו נבנו במשך מאות שנים מודלים שלמים של אנטומיה ופיזיולוגיה, פרקטיקות רפואיות שונות ושימוש במתנות הטבע - צמחי המרפא.

שיטות האבחון כוללות תשאול מקיף, אבחון דופק, גוף ולשון.

זה נכון שרפואה סינית היא לא מדע מדויק, וקשה לבנות מחקרים מדעיים שיעזרו למדענים מערביים לתמוך בה, אבל אי אפשר שלא להתייחס לתוצאות טיפולים מוצלחות, ע״י מטפלים בארץ או בחו״ל.

כבר היום שומעים על הרבה מקרים שהרפואה הסינית מטפלת בהם בצורה מוצלחת בתחומים נרחבים, כרוניים או אקוטיים - כאבי ראש, בעיות במערכת העיכול, בעיות אורתופדיות, כאבים כרוניים, סטרס, פריון והרשימה עוד ארוכה.

בעולם המערבי אנחנו רגילים ל״כיבוי שריפות״. לא היה נחמד יותר לו היינו יכולים להימנע כמה שאפשר ממצבי החולי המופיעים ברשימה הזו? לכן, הרמה הכי גבוהה של טיפול ברפואה סינית היא מניעת מחלות - אם תדאגו לאיזון בגופכם ובנפשכם תהיו חזקים מספיק כדי להתמודד עם כל מה שיבוא.

לסיכום, הרפואה הסינית בעלת תפיסה שונה מהרפואה המערבית, כוללת בתוכה התייחסות לגוף-נפש, שיטות שונות לטיפול, ובבסיסה מביאה את האדם לאיזון ולהבנה שבידו המפתח למנוע מצבי חולי לא רצויים.

אני מזמין אתכם להתייעץ עמי בכל שאלה שיש לכם פה באתר (צור קשר), בפייסבוק, בטלפון, וואטסאפ או במסרון - 054-4980006.

שיהיה שבוע טוב לכולם!

יועד יהב ״אורשינא - רפואה סינית קלאסית״

#דיקור #רפואהסינית #בריאות

9 צפיות

+972544980006

©2017 by Yoed Yahav - Classical Chinese Medicine. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now